مخترع تلویزیون چه کسی است؟

تلویزیون

 تلویزیون از دو کلمه گرفته شده که معنای “دیدن” و “فاصله های دور” را می‌دهد و در اصطلاح عام تلویزیون به معنای دیدن هر چیز از فاصله‌های دور می‌باشد. تلویزیون برای بار اول به گونه سیاه سفید و بی‌صدا ساخته شده بود، اما به مرور زمان دانشمندان جدیدتری تغیرات زیادی در آن ایجاد کردند.


داستان اختراع تلويزيون

اختراع تلويزيون به وسيله تنها يك نفر انجام نگرفت؛ ولی آنكس كه اين اختراع را كامل و قابل استفاده نمود، شخصی به نام “جان لاجی برد” (John Logie Baird) بود. جان لاجی برد روز سيزدهم اوت ١٨٨٨ در هلنسبرگ واقع در نزديكي كلاسگو در کشور اسکاتلند به دنيا آمد. پدر او يك كشيش تحصيل كرده بود ولی در فقر به سر می‌برد. لاجی دی هنگام تحصيل در مدرسه به حدی از خود هوش نشان داد كه حتي در ١٢ سالگي به كمك همكلاسانش يك خط تلفن به وجود آورد.

او پس از پايان تحصيلات متوسطه در دانشگاه كلاسگو مشغول تحصيل گرديد و علی رغم آن كه از سلامتی برخوردار نبود “كمك مهندس” شد و در ١٦ سالگی با حقوق ٣٠ شيلينگ در هفته، در يك شركت الكترونيك مشغول كار گرديد. پس از پايان جنگ جهانی اول او شروع به توليد جوراب نمود و از اين راه حدود ١٦٠٠٠ پوند تحصيل می‌كرد. بعد از آن او كارگاه كوچكی برای توليد مربا و سس افتتاح كرد ولی به علت آنكه اين اقلام زياد مصرف نداشت كارگاه خود را تعطيل كرد.

به سال ١٩٢٣ در موقعی كه از عمرش ٣٤ سال می‌گذشت به لندن مراجعت كرد و تصميم گرفت به هر قيمت كه شده اختراع تلويزيون خود را تكميل كند. براي اين منظور يك قفسه قديمی چای را كه يك جعبه مقوايی مخصوص بسته‌بندی كلاه در آن بود تهيه كرد و يك ديسك مدور در ان ايجاد نمود. سپس از يك سمساري يك موتور الكتريكي خريد و ديسك مدور را كه جندين سوراخ در آن ايجاد كرده بود در آن نصب كرد. وقتی كه ديسك را به گردش در آورد جسمی كه به آن نور می‌تابيدند به صورت نقطه‌های نورانی ظاهر می‌گشت او انواع و اقسام وسايل ديگر از قبيل لامپ پرتو افكنی و سلول سلينيوم و لامپ نئون و سوپاپ‌های راديو و…..را به كار گرفت و براي دريافت انتقال علائم به تعديلات زيادی دست زد. سرانجام تلاش‌های مستمر او در بهار ١٩٢٤ ثمر داد و او توانست سايه صليب مالتيس را تا قاصله سه يارد منعكس كند.

متاسفانه در اين زمان برد پول كافی براي ادامه دادن به آزمايش‌های خود را در اختيار نداشت. براي دريافت كمك در روزنامه اعلانی چاپ كرد. در نتيجه اين اعلانات او توانست مقداری پول فراهم آورد. به سال ١٩٢٥ پسر يك مغازه‌دار به نام گوردون سلفريتس به ملاقاتش آمد و مقداری پول به او داد. برد تلويزيون خود را براي او به كار انداخت. تصاوير درهم و برهم به روي پرده ظاهر گشت. در دوم اكتبر ١٩٢٥ برد براي انتقال تصاوير روی پرده دستگاه ديگری ساخت. وقتی كه آپارات را به كار انداخت از نتيجه‌ای كه حاصل شد تعجب كرد زيرا حالا ديگر تمامی تصاوير به طور كامل و بدون نقص به روی پرده ظاهر گشتند. در ژانويه ١٩٢٥ برد با موفقيت نخستين نمايش تلويزيونی خود را نشان داد.

برد تحقيقات مربوط به تلويزيون را در سراسر زندگي خود ادامه داد و علی‌رغم آن كه بيمار بود و از بي‌پولی رنج می‌برد تلاش خود را روي تلويزيون رنگی خود حتی تا سال ١٩٤٥ ادامه داد. سرانجام بی آنكه از نظر مادی از تلاش‌های مستمر خود سودی ببرد در سال ١٩٤٦ در اثر انفولانزای شديد در گذشت. اگر چه بعد از مرگ از او تجليل‌های زيادی به عمل آمد ولی چه فايده كه او در طول عمر خود در فقر زيست و تا زنده بود كسی قدر کار مهمی را که او انجام داده بود ندانست و به آن اعتنايی نكرد.                                                                                                         .   

https://setare.com

Main Menu